مشاوره نوین کنکور 1393
کنکور93سال طلایی بچه های رشت
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مشاور نوین
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نقش خانواده در موفقیت فرزندان

بدون تردید نقش خانواده‌ها را در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان نمی‌توان نادیده گرفت. بسیاری از روان‌شناسان، نقش والدین در كاهش استرس را این می‌دانند که فرزندان را تهدید نكنند و به آن‌ها توجه دهند. تلاش آن‌ها برای والدین، مهم تر از هر‌گونه موفقیتی است.

در عین حال، خانواده‌ها نباید از دانش‌آموزان انتظاری بیش از حد توان‌شان داشته باشند. فراهم كردن شرایط زندگی به گونه‌ای كه دانش‌آموز فرصت كافی برای مطالعه و استراحت داشته باشد و همچنین ایجاد محیطی امن همراه با آرامش، از دیگر وظایف خانواده‌ها درخصوص كاهش استرس كنكور است. از طرفی خانواده‌ها نباید فرزندان‌شان را با دیگران مقایسه كنند زیرا با این‌كار، استرس در آن‌ها بیش‌تر می‌شود.

توصیه‌های کلیدی به والدین

1- به کارهای مثبت و خوب فرزندتان (هر چند کوچک) توجه نشان دهید و از او قدردانی کنید تا انرژی‌اش بیش‌تر شود.

2- فضای شاد و مهربانانه‌ای را در خانه فراهم کنید. اگر فرزند شما شاهد رابطه‌ی‌ گرم و محبت‌آمیز افراد خانواده باشد، تمرکز و آرامش بیش‌تری خواهد داشت و بهتر درس می‌خواند.

3- از طرح مسائل اختلاف‌ برانگیز و درگیری‌های لفظی و رفتاری با اعضای خانواده، جداً خودداری کنید.

4- مسائل و مشکلات خانوادگی و اقتصادی و اجتماعی را در ایام کنکور، وارد فضای خانواده نکنید چون آرامش و تمرکز فرزندتان را کم می‌کند.

5- از تذکرات مداوم به فرزندتان در مورد درس‌خواندن و عواقب نخواندن درس پرهیز کنید چون تمایل او را به خواندن درس کم‌تر می‌کند. (از سر دلسوزی هم همش در حال تذکردادن نباشید)

6- خطاها و اشتباهات فرزندتان را بزرگ نکنید و با احترام و آرامش او را به جبران آن خطا تشویق کنید.

7- اعتماد خود را به توانایی او برای جبران و بهتر شدن، با خوشحالی و شادی اعلام کنید و از ابراز انتظارات خارج از توان فعلی او خودداری کنید چون موجب افزایش اضطراب می‌شود.

8- به احساسات درونی او (ترس‌ها و نگرانی‌ها و آرزوهایش...) احترام بگذارید و به درد و دل‌های او توجه داشته باشید. گوش مهربان و شنوای شما او را آرام می‌کند و به او انرژی می‌دهد.

 

9- از سرزنش و تحقیر فرزندتان پرهیز کنید چون انرژی او را می‌گیرد و او را به رفتار منفی تحریک می‌کند.

10- از به کار بردن نسبت‌های منفی (مثل تنبل، پررو، قدرنشناس، بی‌نظم و...........) در مورد فرزندتان پرهیز کنید چون عواقب خوبی در پی ندارد! اصولاً نسبت منفی، فرد را وادار به تکرار رفتار منفی می‌کند.

11- در ایام کنکور تا آنجا که ممکن است، فضای خانه را برای درس‌خواندن آرام نگه دارید. می‌توانید مهمانی رفتن و مهمانی دادن را به بعد از امتحانات موکول کنید.

12- به جای گفتن بدی‌ها و نا‌بسامانی‌های جامعه و خانواده، به رفتارهای خوب و اقدامات مثبت و فضاهای امید‌بخش توجه کرده و آن‌ها را برای یکدیگر بازگو کنید تا روح‌تان پراز شادی و نشاط شود.

13- برای کمک به فرزندتان در امور درسی آماده باشید و اگر درخواست کمک کرد، به او کمک کنید اما در کار درسی او و مشاورش دخالت نکنید.

14- هنگام کمک‌کردن به فرزندتان در درس‌ها، به توانایی‌های او توجه کنید و نقاط ضعف او را با مهربانی یادآوری کنید و کمک کنید که توانایی‌اش را نشان دهد.

15- در کمک‌رسانی به فرزندتان، از بی‌حوصلگی و بد‌اخلاقی و جر و بحث و تحقیر و سرزنش و منت‌گذاشتن به شدت پرهیز کنید.

16- به تغذیه و استراحت و بهداشت و خواب فرزندتان توجه لازم داشته باشید.

17- پدر و مادر موفق، ترس‌ها و نگرانی‌های خود را با خداوند مهربان در میان می‌گذارند و از دریای پرمهر او طلب آرامش و متانت و امید می‌کنند و با چهره‌ای پراز امید و اعتماد به موفقیت فرزندشان، با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند، تا آن‌ها هم شاهد لطف و مهربانی الهی باشند.

18- با مشاور ارتباط مداوم داشته باشید و از نظرات ایشان در مورد وضعیت درسی و رفتاری فرزندتان اطلاع دقیق به دست آورید.

19- هر روز صبح برای فرزندتان از خداوند مهربان طلب موفقیت و سلامت داشته باشید و او را به خدای بزرگ بسپارید که بهترین یاور و بهترین نگهبان است.

20- به جای اصرار بر قبولی در کنکور و وارد کردن فشار روحی و استرس به فرزندتان، به روند فعالیت درسی و خلاقیت رفتاری او توجه کنید.

 

21- در صورت مشاهده هر وضع و رفتار نامناسب،با مشاور مشورت کنید. و از اقدام خودسرانه بپرهیزید.

والدین گرامی

 

همه ی شما تا حدی با آزمون ورودی دانشگاه ها یعنی كنكورآشنایی دارید،آزمونی كه سرنوشت فرزندانتان را رقم می زند.

شیوه ی صحیح عملكرد شما در قبال فرزندانتان به طوری كه بتوانید بیش ترین تأثیر و سهم را در موفقیت آن ها داشته باشید طی چندین راهكار عبارت اند از:

22- از برنامه ی فرزندتان كاملا مطلع باشید

مطلع بودن از برنامه ی مطالعاتی فرزندتان باعث می شود كه بی دلیل و بدون اطلاعات از وی ایراد نگیرید.جملاتی نظیر"تو كه همش داری استراحت می كنی"،"اینقدر تلویزیون تماشا نكن"،"بسه دیگه از پشت كامپیوتر بلند شو"،تأثیر بسیار بدی روی ذهن فرزندتان می گذارد.شاید برنامه اش را انجام داده و حالا وقت استراحتش است.

 

23- بدون اطلاعات و یا صرفا بر اساس برخی شنیده ها قضاوت نكنید

گاهی در جمع های فامیلی یا جمع دوستان می شنوید كه پچه ی فلان شخص روزی 19ساعت درس می خواند.مطرح كردن این دست حرف ها در ذهن فرزندتان، این موضوع را تداعی می كندكه كم كار است.حتی اگر كم كار باشد،این جملات باعث تشویق و ترغیب او نمی شود ویا گاهی می شنوید كه بچه ی فلان شخص از وقتی فلان كتاب را مطالعه می كند و یا در آزمون فلان مؤسسه شركت می كند،وضعیت درسی اش بسیار عالی شده است.اقدام به تهیه ی آن كتاب و یا ثبت نام فرزندتان در آن آزمون،كار عملی و صحیحی نیست.یك كتاب ممكن است برای یك شخص بسیار مناسب باشد اما برای دیگران آنچنان كارآمد نباشد.همین طور در مورد آزمون این تصمیم ها را به مشاور فرزندتان بسپارید وحتما با یك مشاور مشورت كنید.

 

*والدین گرامی شما نقش كلیدی در افزایش روحیه ی امید و امیدواری در فرزندتان دارید.برخی از راهكار هایی كه می توان در این راستا برشمرد عبارتند از:

 

1- مثبت اندیش باشید:

ضمن تقویت مثبت اندشی خود،نسبت به نقاط منفی او حساسیت نشان نداده و مثبت اندیشی را نیز به او انتقال دهید.

 

2-انتظارات خود را تعدیل كنید: انتظارات بیش از حد از فرزندان در انتخاب رشته های تحصیلی و یا دانشگاه های خاص،اگر خارج از توان او باشد،روحیه ی امید را در او تضعیف كرده و از موفقیت باز می دارد. در واقع نه تنها او را به چیزی که شما انتظار دارید نمی رساند بلکه مانع ظاهر شدن او در حد توانایی هایش می شود.

 

3- معنویت را در او افزایش دهید:

با بسترسازی مناسب در محیط خانه،روح معنوی را در خود و اعضای خانواده تقویت كنید چرا كه هرچه داوطلبان به منابع جهان معنوی و خدا بیشتر متصل شوند،محدودیت ها از آن ها دورتر شده و امیدواری در آنان توسعه می یابد.

 

4- عشق خود را به او نشان دهید:

افرادی كه بیشتر مورد محبت و تكریم واقع می شوند،امید بیشتری خواهند داشت.پس با ابرازعشق و محبت خود،امید به موفقیت را در او تقویت كنید.

 

5- توجه او را به داشته هایش جلب كنید:

انسان در سخت ترین شرایط هم داشته هایش بیشتر از نداشته هایش است،پس سختی ها و مشكلات را نزد او و بیش از آنچه هستند،بزرگ نكنید و اگر بستری فراهم نمایید كه چشم های او بتوانند زیبایی های آنچه را كه دارد،ببینند و قدر بدانند،امید به موفقیت در او تقویت می شود.

 

6- فرصت جبران را به او بدهید:

اگر چنانچه در آزمونی از جمله كنكورهای آزمایشی،نمره های پایین تر از حد انتظار به دست آورد،اجازه ندهید احساس یأس و ناامیدی كند بلكه با واقع بینی وشناسایی علت،او را در برنامه ریزی جهت  رفع نقاط ضعفش یاری نماییدتا با انرژی بیشتری ،از آزمون های بعدی نتیجه ای بهتر بگیرد.

 

*برخورد با مسأله ی كنكور و گذراندن دوران قبل از آن برای عده ای از داوطلبان حالت بحرانی پیدا می كند و این اضطراب های ناشی از آن در وضعیت های گوناگون و از نگاهی به نگاه دیگر متفاوت است كه گاه خود داوطلبان را درگیر می سازد و در مواقعی نیز خانواده در این وضعیت بحرانی و شرایط استرس زا درگیر می شوند.

 

جو عاطفی دور از تنش:

در تمام ایام تحصیلات به ویژه در روزهای قبل از كنكور شرایط فیزیكی و عاطفی مناسبی را برای فرزندانتان فراهم آورید.

خودداری از فشار و توقع بیش ازحد از داوطلبان:

فشار مضاعف،انگیزه و اعتماد به نفس داوطلبان را كاهش می دهد.شما باید به توان یادگیری و میزان پیشرفت متناسب با توان بچه ها اهمیت دهید.

 

به قلم : روزبه همتی . مشاور رتبه های برتر کنکور سالهای 86-92

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 27 مرداد 1392
مشاور نوین
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات